Ćwiczenia

Czy można ćwiczyć w ciąży i dlaczego warto?

Jeżeli tylko ciąża rozwija się prawidłowo, lekarz nie dostrzega żadnych komplikacji czy nieprawidłowości, a przyszła mama czuje się dobrze i ma w sobie mnóstwo energii do rozładowania, jak najbardziej wolno jej prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Czy można ćwiczyć w ciąży? Absolutnie tak! Większość lekarzy jest nawet zdania, że w ciąży po prostu trzeba ćwiczyć, ponieważ aktywność fizyczna zapewnia mamom lepsze zdrowie i znacznie lepszy stan psychiczny (samopoczucie), a to z kolei przekłada się na pozytywny rozwój płodu. Przed pierwszym położeniem się na macie czy zrobieniem przysiadu warto jednak zawsze skonsultować swoje wybory z lekarzem. Pewne dyscypliny sportowe w przypadku ciąży nie będą wskazane. Trzeba się dowiedzieć, jakie one są, aby akurat ich móc unikać.

Po co jednak się ruszać, skoro znacznie przyjemniejsze zdaje się być leżenie na kanapie i oglądanie kolejnych odcinków serialu w towarzystwie chipsów, soczków i czekoladek? Ano po to, że ruch warunkuje zdrowie. A zdrowa mama to zawsze zdrowe dziecko. Ciąża nie jest wcale chorobą. Ten wyjątkowy stan nie powinien zmusić żadnej kobiety do rezygnacji z uprawiania sportu. Jak ćwiczyć w ciąży? Na ogół wystarczy robić niemalże to samo, co przed ciążą, tyle że zadbać o minimalne zmniejszenie intensywności ćwiczeń. Na pewno nie należy przesadzać z podnoszeniem ciężarów. Wbrew pozorom kobiety w ciąży mogą wykonywać treningi siłowe, ale tylko wtedy, jeżeli robiły to już wcześniej, mają opanowaną perfekcyjną technikę i teraz odpuszczą sobie pobijanie rekordów, zmniejszając ciężar stosowany w ćwiczeniach. Ogólnie rzecz biorąc świetnymi aktywnościami dla ciężarnych są lekkie biegi, szybkie spacery, pływanie oraz joga czy fitness. Warto robić to, co po prostu lubi się robić. Jeżeli przed ciążą kobieta chętnie startowała w maratonach, teraz w żadnym wypadku nie powinna rezygnować z biegania, gdyż przez to poczuje się jedynie nieszczęśliwa. A trzeba dbać o swoje samopoczucie. Oddziałuje ono bezpośrednio na stan maluszka.

Similar Posts

Jeden komentarz w “Czy można ćwiczyć w ciąży i dlaczego warto?
  1. Uważam, że nawet jest wskazanie ćwiczenie w ciąży. Lekko, ale wskazane, dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wszystkie kobiety, które były w ciąży potwierdzą, że nastrój się zmienia, a ćwiczenia pomagają w regulacji nastroju.

Comments are closed.