Ćwiczenia Fitness

Dobra forma w rozmiarze XL

Każda z nas może być wysportowana! Nie przejmuje się, że masz nadprogramowe kilogramy i trudno ci ćwiczyć. Najważniejszy jest pierwszy krok. Gdy go zrobisz, poczujesz przyjemność trenowania! A do tego schudniesz i poprawisz wyniki badań.

Mało się ruszasz, bo przez oponkę na brzuchu trudno się ćwiczy. Nie chcesz iść na siłownię, b wstydzisz się pocić wśród tłumu wysportowanych ludzi, a do samodzielnych ćwiczeń brakuje ci chęci i motywacji.

To błędne koło. Wyjść z niego możesz tylko, jeśli stawisz czoło przeciwnościom. Bycie fit ma same plusy. Jesteś zdrowsza, lepiej wyglądasz, jesteś pewniejsza siebie i lepiej radzisz sobie ze stresem. A gdy czujesz się piękna i przebojowa, otoczenie też odbiera cię jako taką osobę. Jeśli potrzebujesz życiowych zmian na lepsze, zacznij od ćwiczeń. I nie zwlekaj z realizacją postanowienia o treningu do weekendu, początku miesiąca czy swoich urodzin… Zrób to od razu, już tego samego dnia. Na początku możesz pójść na długi spacer po osiedlu czy zrobić kilka przysiadów, wymachów i skłonów w salonie. I taki zwyczaj wprowadź do planu dnia, a szybko stanie się on rutyną. Regularne ćwiczenia sprawią, że nie tylko uda ci się łatwiej schudnąć, ale także poprawisz swoją wydolność oddechową, wzmocnisz mięśnie i poprawisz gibkość. Ruch to także ważny element budowania odporności. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed sezonem infekcji.

Wybierz aktywność dla siebie

Chodzenie jest łatwe

Energiczny marsz w tempie 100 kroków na minutę niesie najwięcej korzyści dla układu krwionośnego. Nie trzeba się zbytnio forsować. Wystarczy, żeby wysiłek podczas chodzenia był na poziomie połowy twoich możliwości. To świetnie dotlenia organizm i dodaje energii.

Rowerowa alternatywa

Na rowerze, zwłaszcza górskim, pracuje całe ciało. Ciężar powinniśmy opierać na siodełku, wtedy stawy nie są zbytnio obciążone. Jeśli dokuczają ci bóle pleców, wybierz raczej rower miejski, na którym jeździ się w pozycji wyprostowanej. Na początek wystarczą krótkie przejażdżki, 40 minut spokojnej jazdy 2-3 razy w tygodniu. Później zwiększaj dystans.

Joga dla ciała i umysłu

Gdy potrzebujesz ruchu i wyciszenia, to najlepszy wybór. Joga jest idealna dla osób, które nie lubią biegania czy fitnessu.

Taniec to sama przyjemność

Wysiłek fizyczny, relaks i zastrzyk endorfin w jednym – taki właśnie jest taneczny fitness. Do wyboru jest tak wiele odmian, że tu nie ma mowy o nudzie.

Woda dobra na wszystko

Pływanie wysmukla ciało, działa na kości i stawy jak najlepsza rehabilitacja. Podczas pływania nasze ciało waży 1/10 tego, co na lądzie, więc bez obaw możemy pozwolić sobie na intensywne ćwiczenia. Nawet jeśli nie umiesz pływać, możesz korzystać ze zbawiennego wpływu wody. Do wyboru jest wiele zajęć, m.in. aquaaerobik, aquacycling czy zumba w wodzie.

ZANIM ZACZNIESZ ĆWICZYĆ

DOBRY POCZĄTEK
Trening powinien być dość łatwy, żeby nie zniechęcać, a jednocześnie efektywny, bo widoczne rezultaty to najlepsza motywacja do ćwiczeń.
IDŹ DO LEKARZA
Poinformuj go, że masz zamiar zacząć regularnie ćwiczyć. Zapewne zleci badania, które pozwolą określić, jaki rodzaj aktywności będzie bezpieczny, a z czego lepiej zrezygnować. Warto też wiedzieć, że im dłużej ćwiczysz, tym bardziej twoje wyniki się poprawiają.
MAŁE OBCIĄŻENIA
Nadwaga często wiąże się z osłabionymi więzadłami, bardziej wrażliwymi na uszkodzenia stawami i kośćmi, które są stale poddawane dużemu obciążeniu. Dlatego ćwiczenia nie mogą zbytnio forsować tych obszarów ciała. Unikaj podskoków i dużych przeciążeń. Na początku chodzi przede wszystkim o to, by rozruszać mięśnie i stawy.
POWOLI, ALE CZĘSTO
Najlepiej zacząć od krótki serii ćwiczeń, ale codziennie, po 20-30 minut. Po około 2 tygodniach możesz ćwiczyć rzadziej, 2-3 razy w tygodniu, ale dłużej, po 45-60 minut.
ZNAJDŹ SWOJĄ DYSCYPLINĘ
Sport powinien być bezpieczny, by nie powodować urazów. Musi być też łatwo dostępny, żeby nie dawał pretekstów do rezygnacji z treningu i wymówek. Dobre są dyscypliny, które można uprawiać wszędzie, np. jogging lub marsz. Gdy potrzebujesz towarzystwa, wybierz zajęcia grupowe. Ich plusem jest obecność instruktora, który czuwa nad tym, jak wykonujesz ćwiczenia.

Similar Posts