Sport Trening Zdrowie

Trening siłowy a odpoczynek

Nikt, nawet zawodowy sportowiec, nie jest w stanie codziennie bardzo ciężko trenować. A osoby wykonujące trening na siłowni, czyli użytkownicy klubów fitness, na ogół nie są wcale zawodowymi sportowcami, tak więc tym bardziej muszą dbać o to, by ich ćwiczenia nie były dla nich zbyt forsowne, intensywne czy wymagające. Tak samo ważny jak trening jest bowiem odpoczynek. Ciało musi się regenerować, by było w stanie dalej podnosić te wszystkie ciężary, które się na nie zarzuca. Bez prawidłowego i regularnego odpoczynku mięśnie nawet nie są w stanie rosnąć i się rozwijać. Sylwetka stoi w miejscu, a czasem wręcz zaczyna się pogarszać. Należy więc dać ciału czas na powrót do właściwego dla niego stanu. W przeciwnym wypadku trening siłowy okaże się wręcz niemożliwy do wykonania, a efekty będą mierne, o ile w ogóle się pojawią.

Każda grupa mięśniowa potrzebuje innego czasu do regeneracji. Ogólnie rzecz biorąc zawsze będzie on jednak wynosić przynajmniej te dwadzieścia cztery godziny. Na pewno nikt nie powinien trenować dwa razy dziennie. Dużych grup mięśniowych nie należy natomiast zmuszać do pracy częściej niżeli trzy razy w tygodniu. Nie da się porządnie ćwiczyć nad pośladkami czy klatką piersiową, jeżeli robi się to codziennie. Trening najlepiej więc rozdzielić na poszczególne grupy mięśniowe. Jeżeli natomiast ktoś chce za każdym razem pracować nad całym ciałem, powinien stosować przynajmniej jednodniowe przerwy pomiędzy kolejnymi treningami.

Oczywiście można też zastosować kilka praktycznych trików, dzięki którym regeneracja będzie przebiegać szybciej i sprawniej. Jeżeli trening siłowy naprawdę dał ciału popalić, niemalże natychmiast po jego zakończeniu warto wziąć zimną kąpiel albo przynajmniej chłodny prysznic. Niska temperatura wody przyspieszy regenerację zmęczonych mięśni. W żadnym wypadku nie należy natomiast kąpać się od razu w gorącej wodzie. Trening na siłowni jest też bezpośrednio związany ze zdrowym żywieniem. Jeżeli regeneracja ma zachodzić prawidłowo, w diecie musi pojawić się odpowiednia dla danej osoby ilość białka.

Similar Posts